Naršyklės įspėjimo tekstas

Balkonas – ne sandėlis. Laikas atidaryti balkonų sezoną!

Šiuolaikinį daugiabutį sunku įsivaizduoti be balkono – papildomos patalpos bute, kurioje galima puikiai praleisti laiką. Dažnai galime pastebėti, kad gyventojai, ypač standartinio tipo butuose, savavališkai balkonus pavertė lodžijomis ir įvairių griozdų sandėliukais. Skandinaviškomis vertybėmis besivadovaujantys mūsų rengėjai, pateikė paprastų idėjų, kaip susitvarkyti balkonus, kad jie, visų pirma, būtų patogi poilsio erdvė, kurioje norisi praleisti vis daugiau laiko su artimaisiais ir kurioje nėra vietos nereikalingiems daiktams.

Balkono paskirtis

Balkonas, viena vertus, sujungia gyvenamąją patalpą su aplinkine teritorija, kita vertus, tai yra būdas įeiti į butą iš lauko, tačiau kiekvienas iš mūsų šią erdvę bute naudoja skirtingai. Tai yra vieta, kur galima praleisti laiką su kompanija ir užsiimti įvairia veikla: mėgautis mėgstamu rytiniu gėrimu, skaityti naujausią rytinį laikraštį, dirbti prie kompiuterio ir gaminti maistą su draugais.

Pagal tai, kokiu tikslu norima naudoti balkoną, galima jį pritaikyti savo poreikiams. Net mažesniame balkone galima rasti vietos kavos staliukui ir kelioms sulankstomosioms kėdėms, o turint didesnį balkoną galima rinktis iš platesnio baldų asortimento. Skandinavai mano, kad baldai turėtų būti daugiafunkciai – stalą galima paversti kėde, jei ant jo uždedama pagalvė arba jei jis turi dėžę daiktams laikyti. Jei esate drąsesnis, balkone galite pasikabinti pakabinamąją kėdę arba hamaką ir sukurti ypatingą poilsio vietą. Svarbiausia, būtina laikytis visų saugos taisyklių. Hamakas yra funkcionalus, todėl prireikus jį galima nukabinti, kad atsirastų daugiau laisvos vietos.

Balkone reikia pasirūpinti saugumu

Įrengiant balkoną nereikia pamiršti, kad negalima jo perkrauti. Jei norisi terasoje pastatyti sunkius gėlių vazonus, didesnius baldus ar kitus interjero priedus, pirmiausia reikia išsiaiškinti, koks jų svoris ir kokį maksimalų svorį galima laikyti balkone. Taip pat reikia būti atsargiems su lentynomis ar gėlių vazonėliais, kabinamais ant balkono turėklų, nes jei nebus tinkamai pritvirtinti, jie gali nukristi ir sužeisti apatinių butų kaimynus ar sugadinti jų turtą.

 

Maksimaliai išnaudokite patalpą

Kai nutarsite, kokiu tikslu norite naudoti balkoną, bus tinkamas laikas išnaudoti visas jo galimybes. Mažos erdvės ne visada yra minusas, jei jose praktiškai sustatyti tinkami baldai ir kitos interjero detalės. Prieš perkant trokštamus baldus, būtina išmatuoti balkono terasos dydį ir įsitikinti, kad viską pavyks tinkamai išdėstyti ir palikti pakankamai daug laisvos vietos. Netgi galima ant balkono grindų kreida nubrėžti patalpos planą, kad būtų lengviau matyti sumanymą.

Jei namuose nėra atskiros patalpos daiktams laikyti, o daiktus, kurių kasdienybėje nenaudojate taip dažnai, vis tiek kažkur reikia laikyti, tai galima padaryti ir balkone nepaverčiant jo daiktų sandėliu. Pavyzdžiui, prie sienos galima pritvirtinti keletą lentynų mėgstamoms knygoms. Jei balkonas nėra uždaras, visada atsiminkite, kad oro sąlygos Lietuvoje ⎯ nenuspėjamos. Rinkitės lengvai nuimamas lentynas, kad jas galėtumėte įsinešti į vidų. Baldai su dėžėmis daiktams laikyti yra labai funkcionalūs – juose galima paslėpti reikalingus daiktus ir naudoti kaip kėdes. Praktiška Lietuvos orams – rinkitės krepšius su vidiniu pamušalu, kad daiktai nesušlaptų.

Jaukumo kūrimas sekant skandinavais

Balkonas neginčijamai papildo bendrą buto stilių. Jei jis įrengtas skandinavišku minimalistiniu stiliumi, balkone taip pat patariama rinktis darnaus stiliaus elementus: patogias kėdes, lempučių girliandas ir augalus. Pravers ir kiti jaukumo akcentai: pledai, pagalvės, žvakės. Būtent taip paprastai patys kuriame galimybę miesto šurmulyje mėgautis poilsio akimirkomis jaukiai įrengtoje malonioje balkono aplinkoje.

Geriausias būdas paversti balkoną jaukia poilsio zona bet kuriuo metų laiku – pakabinti lempučių girliandą. Didelių lempučių girliandą galima pakabinti per visą balkono perimetrą, o artėjant sutemoms šios lemputės sukurs tikrai jaukią namų atmosferą. Kita vertus, gyvų augalų kompozicija, visiškai uždengianti dalį kurios nors sienos, yra praktiškas būdas susikurti gamtos prieglobstį mieste. Papuošus bent vieną balkono sieną augalais, galima sukurti malonią atmosferą ir kartu atgaivinti klasikinę balkono išvaizdą ryškiai žaliais augalais ar net gėlėmis.

Jei žalia augalų siena ir gėlių dėžutės ant balkono turėklų pabodę, rinkitės gėlių vazonus ant ratukų. Žiemą augalus galima lengvai perkelti į vidų, o vasarą – vėl išnešti į balkoną.

Lietuvių privatumas

Tam tikru iššūkiu gali tapti balkono įengimas taip, kad būtų galima ir mėgautis supančia aplinka, ir išsaugoti asmeninį privatumą. Kitaip nei mūsų kaimynai skandinavai, mes, lietuviai, dažnai mėgstame būti atokiau nuo kaimynų, todėl, jei atrodo, kad balkonas per daug atviras aplinkinių žvilgsniams, gali praversti kilnojamosios pertvaros. Jų būna šiuolaikiškų, įvairių spalvų ir tekstūrų, ir kartu funkcionalių bei praktiškų, nes apsaugo nuo vėjo ir kritulių.