Naršyklės įspėjimo tekstas

Penkios Velykų tradicijos, pritaikytos XXI amžiui

Velykos gali būti švenčiamos įvairiai – vieniems tai religinė šventė, kitiems – protėvių pagerbimas, o kai kam galbūt ilgesnis savaitgalis ir galimybė tiesiog gerai pailsėti. Visgi bet kokiu atveju Velykos reiškia atėjusį pavasarį – jis atsispindi šventinėse tradicijose, dekoracijose, vaišėse. Svarbiausias Velykų atributas margutis yra vaisingumo simbolis. Jis primena, kad saulė kasdien kyla vis aukščiau, o nuostabiai žalia vasara irgi jau ne už kalnų. Dauguma Velykų tradicijų yra susijusios su išvykomis į gamtą, tačiau bendrovės Bonava padalinio Lietuvoje ekspertai siūlo penkias idėjas, kaip senovinius papročius atgaivinti ir miesto aplinkoje.

Kas pirmasis iškelia koją iš namų per Velykas, tą visus metus lydės sėkmė. Šiais laikais gyvenamųjų namų projektų vystytojai rūpinasi, kad pastatų kiemai būtų apželdinti, gerai prižiūrimi ir tinkami leisti laisvalaikiui. Jei turite galimybę naudotis tokiu kiemu, Velykas švęskite kartu su kaimynais. Ką tik įsikėlėte į naują būstą? Gal dar iki šiol nesusibūrė stipri kaimynų bendruomenė? Velykos – puikus metas su visais susipažinti! Mėgstantys švęsti ramiai pavasario atėjimą gali stebėti iš savo balkono. Ruošdami namus šventėms, nepamirškite ir šios patalpos – išvalykite balkoną po žiemos ir papuoškite žydinčia šakele ar kokiu nors kitu pavasario atributu. Ir visada galite išeiti ramiai pasivaikščioti po artimiausią parką ar promenadą. Velykos paprastai būna pakankamai pavasariškos, kad galėtumėte visa širdimi pasidžiaugti gražia diena.

Per Velykas vaikai turi suvalgyti daug kiaušinių, kad augtų dailūs ir putlūs. Mitybos specialistai vargu ar sutiks, kad vaikams naudinga būti putliems, tačiau mūsų protėviai taip suprato gerą sveikatą ir pabrėžė rausvus skruostus, kurie puošia tiek mažus, tiek didelius. Slėpti ir ieškoti velykinių kiaušinių įdomu net ir miesto daugiabutyje. Jei ant palangės daiginate grūdų ar auginate žalumynų, tai gali būti puiki slėptuvė taškuotiems, ryškiai dažytiems kiaušiniams. Tačiau kiaušinius galima paslėpti ir kitur – po pagalve, užuolaidų klostėse, katės gulte, pusryčių puodelyje, lentynose, dėžutėse ir stalčiuose. Jei šalia namų yra žaliuojantis kiemas, kiaušinių slėptuves galite įrengti kartu su kaimynais, kad vaikams būtų dar smagiau.

Per Velykas reikia kuo daugiau suptis, tada visus metus nekovosite su „žiemos miegu“, be to, jūsų negels uodai. Manau, sunku įsivaizduoti vaikų žaidimų aikštelę be sūpynių – net sovietmečiu statytų miegamųjų rajonų kiemuose būdavo numatyta galimybė suptis. Jei sūpynių nėra, jas galima lengvai pakabinti ant tvirtos kieme žaliuojančio medžio šakos – džiaugsis visi! Sūpynes papuoškite gėlėmis, vėliavėlėmis ar ryškiais kaspinais ir taip sukurkite ypatingą šventinę nuotaiką. Sūpynes galima įrengti ir bute: jei yra pakankamai vietos, pakabinkite hamaką, pastatykite supamąją kėdę ar bent jau supamąjį arkliuką mažiausiems Velykų šventės dalyviams. Jei namuose turite vaikų, kartu pagaminkite sūpynes žaislams arba ant gėlės pakabinkite iš degtukų ir siūlų sumeistrautas sūpynes namų dvasiai – nesigailėsite!

Lyviai tikėjo, kad paukščiai per žiemą neišskrenda, o miega pasislėpę jūroje, todėl prieš saulėtekį eidavo į pajūrį jų žadinti. Pavasario saulei sušildžius žemę ir išsprogus pumpurams, miesto parkuose ir kiemuose taip pat pasigirsta paukščių balsai. Kartu su vaikais ir kaimynais pasistenkite atpažinti paukščių balsus, o gal ir pamatyti mažuosius giesmininkus! Net jei paukščių giesmės kieme dar neskamba, tegul paukščiai tampa svarbiausiu Velykų motyvu jūsų būste – paveiksluose ant sienų, taip pat ant indų, servetėlių ar pagalvių užvalkalų. Ypatingos pavasarinės nuotaikos į namus įneš ne muzikos, o paukščių čiulbesių įrašai. Ir nereikia nerimauti, kad tai trukdys kaimynams, – pastaraisiais metais statyti pastatai pasižymi puikia garso izoliacija, tačiau net ir senesniuose namuose už sienų skambančios paukščių giesmės tikrai suteiks daugiau džiaugsmo nei televizoriaus garsai!

Velykų naktį reikia bėgioti aplink namą su šermukšnio lazda, kad į namus neįlįstų šarkos. Visgi kaimynai gali nesuprasti tokių atgaivintų tradicijų, ypač daugiabučio namo kieme. Tad šermukšnio šakomis papuoškite savo buto duris – jos netrukdys užsukti geravaliams, tačiau raganos į namus nepateks! Sprogstantys pumpurai, besiskleidžiantys „kačiukai“, pirmieji pavasario žiedai ir ryškiai žali daigai – neatsiejami Velykų atributai. Jei prie miesto turite sodo sklypą, leiskitės į pavasarinę ekspediciją – rasite ne tik pirmųjų žaliuojančių daigelių ir kitų augalų lapelių, kurie puikiai tiks kiaušiniams dažyti, bet ir įkvėpsite gerą gurkšnį gaivaus pavasario oro! Tačiau jei tokios galimybės nėra, ryškius žalumynus ar daigus auginkite tiesiog ant palangės.