Naršyklės įspėjimo tekstas

Patarimai kaip būti ramiems dėl savo turto saugumo

Sakoma, kad viskas, kas bloga, slypi tamsoje. O kaip gi ne, nes kalbant apie turto saugumą, didelė dalis būstų vagysčių vykdoma būtent prisidengiant prieblanda ir naktimi, ypač tamsiuoju rudens ir žiemos metu. Siekdama pagerinti būsto saugumą, nekilnojamojo turto vystytoja Bonava parengė šešias rekomendacijas, kurios padės išvengti nemalonių situacijų ir jaustis ramesniems dėl savo turto saugumo.

Geriausi turto sargai – Jūsų kaimynai

Tai bene galingiausia saugumo garantija: kaimynai veikia kaip gyva stebėjimo sistema, jei atsitiktų kas nors įtartino. Daugiabučiame name svarbu pažinti kaimynus, kad laiptinėje negalėtų laisvai judėti įtartini ir svetimi asmenys. Tačiau Lietuvos gyventojų santykiai su kaimynais dažniausiai apibūdinami kaip nutolę ir apsiriboja tik pasisveikinimu, tai rodo nekilnojamojo turto vystytojos Bonava apklausa.

„Kelių mūsų apklausų duomenys atskleidžia, kad kalbant apie laimės jausmą namuose, žmonės pirmiausia akcentuoja saugumo poreikį. Tiek tiesiogiai, tiek užtikrinant saugią aplinką, tiek  kalbant apie infrastruktūrą, pavyzdžiui, įrengiant uždarą kiemą, įrengiant apšvietimą ir vaizdo stebėjimą, o netiesiogiai užmezgant artimus ir draugiškus santykius su kaimynais. Tuo pačiu apklausos duomenys rodo, kad, pavyzdžiui, 63% Vilniečių santykius su kaimynais apibūdina tik kaip atsitiktinį pasisveikinimą. Tačiau faktas, kad gyvenimas šalia pažįstamų kaimynų žymiai padidina saugumo ir ramybės lygį. Todėl savo plėtojamuose pastatuose ir kvartaluose didelį dėmesį skiriame ne tik technologiniams saugumo sprendimams, bet ir įgyvendiname iniciatyvas, skatinančias draugiškus tarpusavio santykius tarp gyventojų“, – sako Remigijus Pleteras. , nekilnojamojo turto vystytojo „Bonava“ generalinis direktorius.

Tvarkingas durų sumontavimas

Naujuose daugiabučių projektuose jau įdiegtos įvairios saugumo priemonės ir gyventojams patiems dėl to laužyti galvos nereikia. Bet tai nereiškia, kad sovietmečio pastatų gyventojai turėtų nuleisti rankas. Bet koks sprendimas tipiškame sovietmečio projekto pastate yra įgyvendinamas, tik tam reikalingas bendrijos sprendimas arba surinkti 50% + 1 buto savininko parašą. Jeigu dalis namo gyventojų išreiškia norą pagerinti pastato saugumą, pastato administratorius parengia apklausą, kurioje pateikia siūlomus sprendimus, o gyventojams nubalsavus teigiamai, projektas įgyvendinamas.

Pagrindinis bet kokių apsaugos sistemų privalumas yra laikas: kuo daugiau laiko vagis turi praleisti bandydamas patekti į nuosavybę, tuo didesnė tikimybė, kad jis to nedarys.

Pastato saugumui pagerinti galima padaryti daugybę dalykų. Visų pirma, bet kuris pastatas – naujas ar senas, privatus ar bendras – turi turėti saugią patekimo į pastatą sistema. Tai reiškia tvarkingas lauko duris, atsidarančias bent jau su kodu, o idealiu atveju su magnetiniu lustu. Durys, kurių tvirtinimas fiksuojamas magnetu, turi turėti pakankamai tvirtą sistemą, kad jos nebūtų per jėgą traukiamos. Taip pat į visas sandėliavimo patalpas ir rūsius turi būti pasiekiami tik raktai, ir kuo daugiau raktų, tuo geriau. Duris, žinoma, galima išlaužti, bet kiekviena spyna atitolina vagį, ir yra didesnė tikimybė, kad apsaugos darbuotojas spės atvažiuoti ir jį sulaikyti.

Taip pat rekomenduojame ant visų rūsio langų uždėti smūgiams atsparią plėvelę, kuri neleidžia išmušti lango, taip pat langus įrengti rakinamomis rankenomis, kad jų nebūtų galima atidaryti pastument.

Nenuvertinkite signalizacijos

Puiki priemonė užkirsti kelią turto saugumui yra pastato fasado ar laiptinės signalizacijos sirenos, kurios veikia tuo momentu, kai durys atidaromos išlaužiant jas per jėgą, o ne taip, kaip numatyta.

Senuose namuose rūsys šiais laikais dažniausiai naudojamas ne kaip vieta daiktams susidėti, o tiesiog patalpa po pastatu. Įrengiant signalizaciją reikia atsižvelgti į įvairius veiksnius. Pavyzdžiui, jei gyvena katė rūsyje judesio daviklis neveiks. Jei patalpa naudojama kaip rūsys, signalizaciją reikia dėti ant visos patalpos, o jei ne – dažniausiai signalizacija dedama tik prie šilumos mazgo, nes jei vagys pavagia šilumos mazge esančią įrangą, tai gali atnešti kelių tūkstančių eurų nuostolių.

Jeigu bute įrengta signalizacija, ją tikrai reikia įjungti – net naktį, kai namiškiai miega.

Nepalikite vertingų daiktų visiems matomose ir prieinamose vietose

Nepalikite vertingų daiktų koridoriuje ar gerai matomose vietose. Jei vagis sugeba patekti į butą, dažnai jis pasiima tai, kas prieš akis, pavyzdžiui, prieškambaryje paliktą piniginę ar automobilio raktelius. Tokių atvejų pasitaiko net šeimininkui esant namuose. Taip pat labai svarbu, kad vertingi daiktai vagiui nebūtų matomi, pavyzdžiui, pro langą. Dažna klaida – balkone paliekamas gerai matomas ir neprirakintas dviratis.

Vertingiausius daiktus laikykite seife ir gerai pritvirtinkite. Įrašykite vertingiausius daiktus į savo vertingų daiktų sąrašą, kad galėtumėte juos atpažinti vagystės atveju. Sąraše įrašykite daikto pavadinimą, aprašymą (modelis, metai, spalva, ypatumai) ir  daikto identifikavimo numerį.

Užrakinti duris, uždaryti langus

Bėgant metams apvogtų butų mažėjo, tačiau prevenciniai veiksmai yra labai svarbūs, nes kiekvienas įsilaužimas į būstą reiškia vagies įsibrovimą į privačią nukentėjusiojo erdvę, kurioje kiekvienas iš mūsų turėtų jaustis saugiausiai. Nerimą kelia tai, kad mažiausiai 14% vagysčių įvyksta, kai vagis laisvai patenka į turtą, pavyzdžiui, pro nesandarias duris, balkoną ar neuždarą langą. Todėl net išvykdami trumpam ar būdami namuose užrakinkite duris, įsitikinkite , kad balkono durys ir langai uždaryti!

Rinkdamiesi būstą atkreipkite dėmesį į saugumą

Jei vis dar ieškote savo būsto arba, priešingai, norite jį pakeisti, tuomet renkantis naują būstą kviečiame atkreipti dėmesį į tokį aspektą kaip jūsų namų saugumas. Išstudijuokite, kur yra namas, kokios jau įrengtos apsaugos sistemos – ar koduotos įėjimo į pastatą durys, ar aplink namą yra uždara zona, ar kieme yra stebėjimo kameros ar kitos apsaugos sistemos. Jei tokių saugumo sprendimų nėra, verta pasiteirauti namo valdytojo, kokia bendra namo gyventojų pozicija šiais klausimais ir ar nenumatyta kokių nors naujų ar papildomų saugumo sprendimų. Jau iš esmės saugus būstas leis išvengti bereikalingo galvos skausmo ir, galbūt, neplanuotų išlaidų.

Kad ir kokius apsaugos sistemos sprendimus pasirinktumėte, atminkite, kad viskas prasideda nuo pagrindų – vadinasi, Jūsų pačių. Mūsų namai bus lygiai tokie pat saugūs ir apsaugoti, kokius kursime – nuo gerų santykių su kaimynais kūrimo, atsakingo elgesio kasdien rakinant duris ir uždarant langus iki įvairių technologijų įdiegimo jūsų namuose ar didesniu mastu – visame name.