Naršyklės įspėjimo tekstas

Sodininkystė mieste

Daugelis klysta galvodami, kad gyvendami bute negali užsiauginti daržovių, vaisių, uogų, ar net auginti gėles, tačiau ūkininkauti galima net ir miesto centre. Pavyzdžiui, mažas prieskoninių žolelių sodelis gali įsitaisyti prie savo jūsų virtuvės lango arba balkone, bet reikia nepamiršti, kad augalai ir sodinukai klestės tik tokiu atveju, jei jiems bus suteikta pakankamai vietos augti, užtektinai šviesos, maistinių medžiagų, vandens ir drenažo.

Svarbi kryptis

Nuo to, kokioje kryptyje yra balkonas, priklauso, kokios oro sąlygos jame susidarys. Saulėta, pavėsinga ir pusiau pavėsinga balkono padėtis turės įtakos šilumos ir šviesos kiekiui, o vėjas ir lietus taip pat svarbūs augalams. Todėl renkantis augalus balkonui svarbu atsižvelgti į jo kryptį, oro sąlygas ir aplinkinius pastatus.

Vakariniai balkonai dažniausiai yra pavėsyje ir saulė palepina tik po pietų, todėl balkonai esantys vakarinėje dalyje yra ypač palanki terpė daugumai augalų.

Rytiniame balkone sąlygos panašios į vakarinio, t. y. balkonai dažniausiai būna pusiau pavėsyje, o šviesiausia būna rytais. Taip pat, balkonai esantys rytuose pasižymi tuo, kad juose gali būti šiek tiek vėsiau nei vakariniuose balkonuose. Rytiniame balkone labiausiai tinka auginti tuos augalus, kurie nėra lepūs ir gali puikiai išsilaikyti pusiau pavėsinėje dalyje.

Balkonai esantys pietinėje dalyje yra karščiausi ir labiausiai saulėti. Čia geriausiai dera tie augalai, kurie yra prisitaikę gyvuoti kaitriose vietovėse, bet jei neturite tinkamos vietos mažiau karščiui atspariems augalams, galite juos laikyti ir balkone, tačiau tai pareikalaus didesnės priežiūros. Per vidurdienio karščius vertėtų pasaugoti, dažniau palieti, apgaubti ar net išnešti iš balkono esančius augalus nes karštis gali išmaudyti net ir pačius atspariausius.

Į šiaurę atsisukęs balkonas saule lepinsis tik trumpą laiką, todėl šiaurinis balkonas tinka augalams kurie mėgsta pavėsį.

imageurx2k.png

Sodinimas ir daiginimas

Pasirinkę norimus augalus, galite pradėti daiginti ir sodinti. Verta patikrinti augalų dygimo trukmę, nes vienoms rūšims sudygti gali prireikti daugiau laiko, nei kitoms.

Iš pradžių galite daiginti patalpoje, pavyzdžiui, dėžutėje, kurios viršus uždengtas oro nepraleidžiančia plastikine plėvele. Taip pat specializuotose augalų parduotuvėse gausu miniatiūrinių šiltnamių, kurie yra pritaikyti būtent sodininkystei butuose. Kai sėklos sudygsta į daigus, jos perkeliamos į vazonėlius.

Lėtai augančius augalus, tokius kaip rozmarinas, čiobreliai ir aitriosios paprikos, galima pradėti daiginti jau kovo mėnesį. Birželio mėnesį kai kurias rūšis galima sėti tiesiai į lauko vazonėlius, pavyzdžiui bazilikus, kalendras, petražoles ir mėtas.

imageemkt.png

Nepamirškite temperatūros

Vasaros pradžioje perkėlus vazoninį sodą į balkoną, verta pagalvoti apie temperatūrą. Vasarą balkono langus, bent jau kai kuriuos iš jų, verta laikyti atvirus. Jei langai bus uždaryti, temperatūra gali lengvai pakilti net virš 50 laipsnių, o tai gerai neatsilieps jūsų balkono sodeliui. Be to, per langų paviršius šiluma keliaus tiesiai į jūsų namus. Karščiausiu paros metu pravartu užtraukti žaliuzes, ar užuolaidas nes tai veiksmingas būdas apsisaugoti nuo šilumos pertekliaus jūsų namuose ir balkonuose ir taip karštą dieną namuose bus jaukiau ir jums, ir jūsų augalams.

imageemzz.png