Naršyklės įspėjimo tekstas

Happy Quest

Šiais laikais dingo esminis laimės elementas – prisirišimas prie gyvenamosios vietos ir jos apylinkių. Gyvenamoji vieta yra aplinka, kurioje žmogus praleidžia daugiausia laisvo laiko. Jei gyvenamojoje vietoje ir artimiausioje aplinkoje jaučiamės laimingi, šie jausmai atsispindės ir kitose mūsų gyvenimo srityse. Štai kodėl stengiamės sukurti tokias gyvenamąsias vietas, kuriose gyventų laimingi žmonės. Kad įsitikintume, jog einame teisingu keliu, didžiausi mūsų padėjėjai esate JŪS!

Vykdydami projektą „Laimės indeksas“, Bonava kompanija daugiau nei 8 000 žmonių pateikė klausimą „Kas lemia jūsų gyvenimo kokybę?“. Žinoma, visi esame skirtingi, tačiau turime vertybes, kurios mus vienija ir sieja. Per šias paieškas išsiaiškinome, kad laimė gyvenamojoje vietoje yra panaši į pastato statybą: plėtra vyksta keliais etapais. Dėl to sukūrėme aiškinamąjį modelį, pavadintą „Laimės namais“. Jis atskleidžia keturis gyvenamosios aplinkos, kurioje gyvena laimingi žmonės, etapus: funkcionalumas, emocijos, žmonių bendruomenė ir tikslai. Kiekvienas iš šių elementų atsispindi „Laimės namų“ aukštuose. Šiame modelyje lipant laiptais iš vieno namo aukšto į kitą laimės lygis taip pat auga.

Kasdieniam patogumui – funkciniai poreikiai

Funkciniai poreikiai tokie, dėl kurių esame linkę guostis savo draugams ar artimiesiems. Pavyzdžiui, kad reguliariai trūksta laiko išsiskalbti drabužius. Arba negalime rasti nemokamos automobilių stovėjimo aikštelės pakankamai arti namų. Jei šie pagrindiniai poreikiai nebus tinkamai išspręsti ir patenkinti laiku, džiaugsmingų emocijų vystymasis šeimoje ir kaimynystėje, kurioje gyvename, ilgainiui gali žymiai sumažėti. Remiantis 2019 metų apklausos duomenimis, kultūra ir poilsis yra tie procesai, kurie gerina žmonių emocinę savijautą ir didina jų laimės rodiklius.

 

„Šiais laikais gera gyvenamoji vieta ir jos aplinka yra tokia, kurioje gyventojai gali netrukdomi užsiimti ir mėgautis savo pomėgiais, tokiais kaip menas, sportas ar kultūra. Galėjimas laisvai ir nepriverstinai pasirinkti dalykus, kurie daro žmones laimingus, yra vertybė šiandienio miesto gyvenime.“

Mihaly Csikszentmihalyi

Vengrijos pozityvaus mąstymo psichologijos profesorius

Holistinė, arba psichikos, sveikata – emociniai poreikiai

Sveika gyvensena  laimingas gyvenimo būdas. Fizinis aktyvumas yra vienas iš svarbiausių veiksnių. Bet kūnas, protas ir aplinka nėra atskiri elementai. Priešingai, jie tarpusavyje susiję ir daro įtaką vienas kitam, sukurdami teigiamą laimės derinį.

Laimės indekso duomenys rodo, kad tokie veiksniai kaip gamta ir ramybė yra sąrašo viršuje. Buvimas arti gamtos ne tik padeda sumažinti stresą, bet ir skatina kūrybinį mąstymą, gerina savijautą ir, kaip sakoma liaudyje, valo galvą. Galime drąsiai numatyti, kad gyventojams gamtos – miškų, parkų ir žaliosios zonos – artumas bus vienas iš svarbiausių prioritetų ir artimiausioje ateityje.

 

„Vis daugiau žmonių supranta, kad šiais laikais gerai sveikatai ir bendrai savijautai įtakos turi aplinka, kurioje gyvename. Natūralu, kad turime atsižvelgti į šią sąveiką ir formuoti savo gyvenimą taip, kad jis darytų teigiamą poveikį sveikatai.“

Tim McCarthy

Būsto plėtros įmonės vykdomasis direktorius „Hart Howerton“

Vienatvė – „Laimės namų“ praraja

Sąvoka „vienatvė“ XVI amžiuje apibūdindavo žmones, kurie ilgą laiką gyveno atskirai nuo visuomenės. Tai virto baime, nes šie žmonės prarado saugumo jausmą, kurį teikia artimiausia aplinka ir kaimynystė, kurioje jie gyveno. Žmonės yra socialios būtybės, o laimei vis dar reikia kitų žmonių. Vis dėlto šiuolaikinis gyvenimo būdas leidžia to išvengti. Dėl šiuolaikinių technologijų daugelis vėl gyvena vieniši ir nutolsta nuo visuomenės. Žmonės tampa vienišesni, o tai daro įtaką ir sveikatai, ir laimei. Kartu blogėja ir artimiausios aplinkos gyventojų bendravimas. Bet mes matome galimybę pagerinti situaciją ir padėti žmonėms suartėti.

 

„...ir apie mūrus aplink mūsų namus. Jie buvo pastatyti Šaltojo karo metu ir netrukus po Antrojo pasaulinio karo, kai daugelis išsigąsdavo vien minties, kad kažkas gali žiūrėti pro kambario langą ar stebėti tave kieme. Pastatai anksčiau buvo projektuojami ir statomi siekiant mus izoliuoti, ir su tokiais statybų padariniais esame priversti gyventi šiandien.“

Scott Cloutier

Gyvenamosios aplinkos ekspertas

Bendruomenės kūrimas – gyventojų poreikiai

Kaimynai yra mūsų draugai. Kad ši draugystė klestėtų, reikalingas abipusis supratimas ir sugebėjimas priimti mus tokius, kokie esame. Vienas iš būdų tai pasiekti – įsitraukti į bendras kūrybines veiklas. Kodėl gi neprisijungus prie vietinio knygų klubo, bėgiojimo entuziastų ar sodininkystės gerbėjų? Tam pirmiausia reikia tinkamos aplinkos. Šios vietos, esančios už privačios teritorijos ribų, kitaip tariant, bendrojo naudojimo erdvės, leidžia bendrauti su kaimynais ir užsiimti bendromis veiklomis. Ekspertai bando išspręsti šią problemą miestuose ir kaimuose, kad padidintų gyventojų socializaciją, o kartu ir žmonių laimę bei gerovę. Tokios vietos gali būti, pavyzdžiui, gerai įrengti sodai ir parkai, poilsio zonos, pomėgių ar sporto patalpos.

 

 

Jei kaimynystėje sukuri vietą, kur žmonės gali save išreikšti per meną ar socializaciją, ji tampa kaimynystės dalimi.“

Kyle McKinley

Stanfordo universiteto kaimynystės kūrimo programos vadovas

Kaimynystės tikslas: priklausymo jausmas – gyvenamosios aplinkos esmė

Kai drabužiai išskalbti, gyvenama sveikai ir atsirado laiko socializacijai, galima manyti, kad laimingo gyvenimo lygis pasiekė aukščiausią pakopą. Laimingi žmonės taip pat yra tie, kurie prisiima atsakomybę įkvėpdami kitus kartu kurti laimingesnę kaimynystę. Jie organizuoja įvairius socialinius renginius, žiemą nuvalo sniegą nuo kelio arba pasisako už atliekų rūšiavimą. Šių žmonių iniciatyva eina iš širdies, ir jie turi stiprybės ir drąsos kurti laimingą visuomenę ten, kur gyvena. Tai yra būdas, kuriuo ir jūs galite daryti teigiamą įtaką procesams šiandieniame globaliame pasaulyje. Pagalvokite, kokią vertę galite sukurti savo gyvenamajai vietai?

 

„Pažįstate žmones, kuriems rūpi jų gyvenamosios vietos aplinka ir bendri interesai. Žmones, kurie pažįsta daugelį, stengiasi organizuoti bendrus renginius, pasirūpinti medžiais ir rūpintis aplinka. Kaip šiuos žmones paskatinti? Kaip kurti aplinką, kad jie jaustųsi įkvėpti ir įvertinti? Jie mus suartina, kad kurtume geresnę gyvenamąją vietą.“

Scott Cloutier

Gyvenamosios aplinkos ekspertas

Norite sužinoti daugiau?

Kompanija Bonava ir toliau tyrinės, kas žmones daro laimingus jų gyvenamosiose vietose, kad savo projektuose sukurtų patrauklią gyvenamąją aplinką.

Susisiekite su mumis, jei norite sužinoti daugiau apie mūsų „Laimės indeksą“.

Clara Westman, grupės klientų tyrimų vadovė