Naršyklės įspėjimo tekstas

„Japandi“ – skandinaviškas funkcionalumas ir japoniškas minimalizmas

Nors Japoniją ir Skandinaviją skiria maždaug 8 000 kilometrų, šios šalys turi daug bendro – bent jau kalbant apie dizainą. Ir Japonijoje, ir Skandinavijoje labai vertinamas paprastumas ir funkcionalumas, meilė gamtai ir pagarba žmogaus rankų darbui, todėl nenuostabu, kad vis daugiau žmonių savo interjeruose renkasi abiejų stilių derinį. Koks jis yra? Susipažinkite ⎯ „Japandi“!

Kokia „Japandi“ esmė?

Skoningas japonų ir skandinaviško stiliaus derinys pagrįstas minimalistiniu dizainu ⎯ ne tik patraukliu estetiškai, bet ir funkcionaliu bei patogiu. Tai yra natūralios medžiagos, žemiškos, ramios spalvos, aiškios ir išraiškingos linijos, taip pat aukštos kokybės baldai ir interjero elementai.

Būtent kokybė yra „Japandi“ raktinis žodis, nes ji pagrįsta tvarumu – toli nuo masinės rinkos, lengvai prieinamų ir pigių prekių! Vietoje jų renkamasi rankų darbo dirbinius, gamtai nekenkiančias medžiagas ir, žinoma, kokybę, kad po sezono ar dviejų nebūtų nė vieno jau susidėvėjusio daikto, kurį reikėtų išmesti.

Kalbant apie spalvas, „Japandi“ laikosi neutralių tonų, kurie neakina. Šviesiai pilka, gamtos įkvėptos pastelinės spalvos, mediena, molis, smėlis – visa tai atitinka „Japandi“ stilių. Vis dėlto ryškios spalvos tikrai nedraudžiamos – indigo mėlyni, blizgūs juodi ar net smaragdo žali ir rubino raudoni akcentai sukurs subtilesnį efektą.

Kaip pirštinė rankai

Jei esate susipažinę su skandinaviško dizaino tendencijomis, tikrai girdėjote apie „hygge“ – skandinavišką jaukumo ir gerovės koncepciją, kuri per pastaruosius kelerius metus išpopuliarėjo JAV, o dabar atėjo ir iki mūsų. Tai grindžiama idėja, kad namai turėtų būti šventovė, kur sustoja laikas ir pasineriama į visišką ramybę bei komfortą.

Japonai, savo ruožtu, turi sąvoką „wabi-sabi“, tai yra grožį, kuris paslėptas begalybėje arba kalbant daug paprasčiau – tai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip trūkumas, iš tiesų sukelia efektą. Juk iš prigimties niekas nėra tobulas, būtent todėl viskas ir yra tobula.

Šių dviejų filosofijų derinys sukuria darnią harmoniją. Ir gyvenimo būdo supratimo, ir estetikos principų esmė yra paprastumas ir patogumas. Japonų interjeras yra žemas, lygus ir net šiek tiek blizgus, o skandinavai labiau linkę į užsispyrimą ir atšiaurumą kalbant tiek apie formas, tiek apie spalvas ⎯ visa tai puikiai papildo vienas kitą.

„Japandi“ abėcėlė

Jei esate susipažinę su japonų minimalizmu ir skandinaviškuoju „hygge“, pirmieji žingsniai „Japandi“ link jau žengti. Rinkdamiesi baldus, dairykitės šiurkščios tekstūros medienos, pintų medžiagų ir bambuko elementų, nes jie gyvenamąją erdvę pavers gamtos oaze. Nereikėtų pamiršti ir kambarinių augalų, tačiau jie taip pat turėtų būti paprasti – orchidėjomis apstatytos palangės ar itin kvapios lelijos tikrai netiks, bet, pavyzdžiui, didelis fikusas bus kaip tik tai, ko reikia.

Žinoma, reikia pasirūpinti, kad viskas būtų švaru ir tvarkinga, tad negailestingai atsikratykite visko, ko nereikia, kad niekas nesimaišytų po kojomis ar akimis. Jei vis dėlto nesate pasirengę pradėti gyventi minimalistiškai, estetiniais sumetimais galite suvaidinti, t. y. daiktus paslėpti „Japandi“ stiliaus balduose: pintose dėžėse, medinėse spintose su stumdomosiomis durimis ir kt.

Šviesa „Japandi“ estetikoje yra rami ir prislopinta. Idealiu atveju didžiąją dalį kambario apšviečia natūrali dienos šviesa, sklindanti pro didelius langus. Tamsiuoju paros metu šviesos suteikia švelnios ir nepastebimos lemputės, įsuptos į popierinius ar pintus gaubtus.

Nors iš pažiūros nieko naujo, vis dėlto šių dviejų stilių derinys puikiai atitinka šiuo metu itin populiarų ekologišką gyvenimo būdą, tvarumo filosofiją, proto išlaisvinimą nuo pertekliaus ir lėtesnį bei sąmoningesnį gyvenimą, todėl interjero dizaineriai tikisi, kad ateinančiais metais „Japandi“ susilauks vis didesnio populiarumo visame pasaulyje.

S. Pavadinimas „Japandi“ atsirado sujungus anglų kalbos žodžius „Japan“ ir „Scandi“.