Apšvietimo planavimas
Apšvietimą bute reikėtų pradėti planuoti dar prieš įsigyjant baldus – tai būtina tam, kad jau vykdant įrengimo darbus būtų galima tinkamose vietose sumontuoti visus reikiamus kištukinius lizdus ir išvedžioti laidus. Visų pirma svarbu įvertinti bei nustatyti, kokios užduotys bus atliekamos konkrečiose patalpose, ir atitinkamuose kambariuose parinkti reikalingą apšvietimą. Pavyzdžiui, kambaryje, kuris daugiausia bus naudojamas poilsiui, šalia krėslo reikėtų toršero, kurio šviesoje būtų patogu skaityti. Miegamajame abiejose arba vienoje lovos pusėje numatykite vietos naktiniams šviestuvams, o virtuvėje svarbu apšviesti ir darbastalį, ir valgomojo zoną. Kuo kruopščiau apgalvosite kiekvieną smulkmeną, tuo patogesnis bus galutinis apšvietimas, be to, bus lengviau pasirinkti šviestuvų modelius ir lemputes.
Toliau pateikiami keli galimi apšvietimo sprendimai.
- Centrinis apšvietimas (ryškus sietynas arba per visą patalpos perimetrą sumontuota šviestuvų sistema) svetainėje, tinkamas priimti svečiams, žaisti su vaikais, tvarkytis
- Darbo zonos apšvietimas, kurio reikia gaminant maistą virtuvėje
- Koncentruota, nuotaiką kurianti šviesa virš stalo valgomojo zonoje
- Toršeras arba stalinė lempa poilsio zonoje, kad vakarais būtų patogu žiūrėti televizorių ar skaityti
- Apšviestas langas jaukiai atmosferai sukurti
- Akcentinės lemputės ant sienų, išryškinančios paveikslus ar dekoro elementus
Bazinis (pagrindinis) apšvietimas tolygiai užlieja patalpą neutralia ir akims malonia šviesa. Tokiam apšvietimui sukurti naudojami kabamieji arba lubų paviršiuje montuojami šviestuvai, sietynai, šviestuvų juostų sistemos, nišų apšvietimas.
Darbinis (techninis, akcentinis) apšvietimas – tai ryški, į vieną vietą sutelkta šviesa, kuri apšviečia tam tikrus objektus ir zonas: virtuviniai šviestuvai virš plautuvės, viryklės ir darbastalio, vonios kambario apšvietimas, toršerai ir šviestuvas virš krėslo, kuriame mėgstate skaityti ar žiūrėti televizorių, stalinė lempa ant darbo stalo ir t. t.
Dekoratyvinis apšvietimas – žvakės, dekoratyvinės lempučių juostos, žibintai ir įvairios kitos dekoracijos su apšvietimu ne tik teikia jaukumo ir šilumos, bet ir puošia interjerą.
Šilta ar šalta šviesa?
Labai svarbus parametras renkantis tinkamus šviestuvus yra lempučių šviesos spalva, matuojama Kelvino laipsniais (K). Mažiau laipsnių reiškia, kad šviesa bus geltonesnė, o daugiau – sniego baltumo, šalta šviesa. Šiltą baltą spalvą atitinka 2500–3200 K spalvinė temperatūra, neutralią baltą – 3200–4000 K, o šaltą baltą spalvą – daugiau nei 4000 K.
Kaip sužinoti, kiek Kelvino laipsnių turi konkreti lemputė ir kokios spalvos šviesa iš jos sklinda? Ši informacija visada bus nurodyta ant lemputės pakuotės, tad svarbu atidžiai ją apžiūrėti.
Gyvenamosioms ir poilsio patalpoms apšviesti rekomenduojama rinktis šiltos baltos arba gelsvos šviesos lemputes, o virtuvėje, darbo kambaryje ir kitose patalpose, kuriose reikia labiau susikaupti, tinkamesnė yra balta šviesa. Balta šviesa padės sukurti džiaugsmingesnę atmosferą, taip pat susikaupti ir našiau dirbti, o gelsvas atspalvis – nusiraminti ir atsipalaiduoti.
Taip pat atminkite, kad, norint įsigyti tikrai tinkamą lemputę, reikia žinoti ir techninius apžiūrimo šviestuvo parametrus – šviestuvo dydį ir konstrukciją, leidžiamąją lempučių galią, lempos kategoriją ir IDEX apsaugos klasę.
Patarimai renkantis šviestuvo modelį
- Jei šviestuvą ketinama naudoti patalpoje, kurioje yra žemos lubos, rekomenduojama rinktis plokštesnį modelį, kad lubos vizualiai dar labiau „nenusileistų“. Taip pat būtina kritiškai įvertinti erdvę ir nepamiršti suvokiamų proporcijų – mažas sietynas dideliame kambaryje tiesiog „išnyks“, o per didelis šviestuvų skaičius atrodys perteklingai.
- Jei kambaryje yra keli šviestuvai, rekomenduojama išryškinti tik vieną iš jų. Pavyzdžiui, išsirinkę prabangų sietyną su juo derinkite paprastesnių formų ir raštų šviestuvus, kad kambarys neatrodytų užgriozdintas. Įdomiai atrodys ir šviestuvai iš skirtingų kolekcijų, kurie vis dėlto turi turėti kažką bendro, pavyzdžiui, tai gali būti panašios formos, stiliaus ar spalvos šviestuvai, taip pat pagaminti iš panašių medžiagų.
- Kaip naktinę lemputę prie lovos geriau rinktis šviestuvą su minkštų arba pusiau permatomu gaubtu – tada jis skleis švelnią, išsklaidytą ir raminančią šviesą. Šviestuvai su atviromis lemputėmis puikiai tiks konkretiems daiktams ar darbo stalui apšviesti, tačiau jų ryškumas ir vienkryptė šviesos juosta nesuteiks vakaro ramybės.
- Centrinį šviestuvą virš valgomojo stalo geriausia montuoti dviejų ar dviejų su puse metrų aukštyje nuo grindų, kad jis nebūtų stovinčio žmogaus akių lygyje, nes tokia šviesa gali ne tik kelti nemalonių pojūčių, bet netgi ir pažeisti akis.