Galvokite apie bendrą vaizdą!
Pagrindinis interjero dizaino tikslas – įrengti patalpą, atsižvelgiant į ją naudojančių žmonių poreikius, tačiau sėkmingai suderinti estetinį ir funkcinį aspektus yra tikras iššūkis. Svarbiausias kambario „elementas“ visada yra žmogus, todėl nėra vieno universalaus ir bet kokiam būstui tinkamo dėsnio – svarbu, kad namai atspindėtų jūsų asmenybę ir kad juose jaustumėtės patogiai. Taigi, prieš leidžiantis į kelionę po parduotuves ir įsigyjant įvairių interjero elementų, siūlome peržvelgti keletą vertingų rekomendacijų.
Nuspręskite, kokia bus jūsų būsto interjero tema. Ją renkantis jus gali įkvėpti mėgstama spalva, kambario struktūra, kraštovaizdis už lango, gamtos elementai, kelionių įspūdžiai, tam tikras interjero stilius ar net vienas baldas. Vienas elementas gali lemti, kokio stiliaus bus visas kambarys, nors gali būti ir atvirkščiai – kambarys „su charakteriu“ diktuos, kokius baldus ir interjero detales norėsite jame matyti. Didelis langas gali tapti pagrindiniu akcentu, kuris paskatins kambarį paversti žydinčiu sodu, kita vertus, galbūt reikės visomis jėgomis stengtis paslėpti kambario „skeletą“. Niekada nepamirškite, kokio tikslo siekiate ar ką norite išreikšti kurdami interjerą.
Prieš pradėdami įrenginėti kambarį, rinkitės įkvepiančius vaizdus ir sukurkite planą – tai padės pamatyti bendrą vaizdą ir chaotiškai nepirkti įvairių daiktų, dėl kurių interjere galiausiai pritrūks pusiausvyros ir harmonijos. Jus dominančių vaizdų ieškokite žurnaluose ar internete, surinkite juos į vieną vietą, papildykite audinių pavyzdžiais ir baldų nuotraukomis, o savo svajonių erdvę pirmiausia sukurkite popieriuje.
Pasirinkite interjero stilių. Greičiausiai stiliaus idėją išgrynins minėti įkvepiantys vaizdai, o galbūt ją padiktuos pati erdvė. Jūsų individualus stilius negims per vieną dieną ir galbūt tik laikui bėgant aiškiau suprasite, kokioje aplinkoje jaustumėtės geriausiai. Visgi būstas atrodys harmoningiau, jei pasirinksite vienodą stilių.
Populiariausi interjero dizaino stiliai
Vienokį ar kitokį vientisą stilių renkasi nedaug žmonių, o įsirengdami būstą dažniausiai šį bei tą pasiskoliname iš kelių stilių, tad verta susipažinti su pagrindiniais mėgstamų stilių principais.
– Moderniame interjere dera šiuolaikinė architektūra, elegantiškas dizainas ir kontrastingas seno bei naujo derinys. Pasirinkus šį stilių mažiau visada reiškia daugiau. Labai modernus dizainas gali atrodyti pernelyg griežtas ir „pramoninis“, todėl jį subalansuoja ryškus, niuansuotas apšvietimas, įvairių tekstūrų žaismas, šaltų ir šiltų medžiagų bei atspalvių sąveika, pavyzdžiui, lygaus stiklo ir šiurkštaus akmens derinys. Šis stilius tinkamiausias naujos statybos butui.
– Tradicinio interjero šalininkai „flirtuoja“ su XVIII ir XIX amžiais: renkasi neutralią spalvų paletę, sienų apmušalus su gėlėmis, juostelėmis ar Damasko ornamentais, tamsaus medžio grindis ir tradicinius baldus, tačiau velnias slepiasi detalėse – tikrąjį charakterį erdvei suteikia karnizai, cokoliai, dekoratyviniai durų apvadai ir baldų puošyba.
– Kaimiškas stilius patrauklus žavingu paprastumu ir natūralumu. Gėlių, paukščių ir gyvūnų motyvai, atviros sijos, originalios grindų lentos ar plytų sienos, neapdorota mediena, sendinti elementai, apgalvota seno ir naujo pusiausvyra suteiks ypatingą kaimiškos aplinkos pojūtį ir moderniame bute, tačiau geriau tiks istoriją turintiems pastatams.
– Skandinaviškas dizainas išsiskiria ramia, daiktais neperkrauta erdve, natūraliu apšvietimu bei idealia formos ir funkcionalumo pusiausvyra. Tai estetiškai patrauklus, bet kartu ir labai praktiškas interjeras, kuriame vyrauja ramios, gamtos įkvėptos spalvos, funkcionalūs ir patvarūs baldai, kurie atlaiko laiko išbandymus. Apskritai skandinaviško dizaino patalpos paprastai būna labai vientisos ir harmoningos, todėl šis stilius dera ir istoriniuose, ir naujuose pastatuose. Ne veltui jis jau turi daugybę gerbėjų visame pasaulyje.
– Minimalizmas – tai šiltas ir santūrus XXI a. stilius, dažnai su skandinaviškais ir japoniškais akcentais. Šis stilius nebūtinai reiškia baltą ar tuščią erdvę – greičiau neutralią, ramių, natūralių tonų aplinką be nereikalingų detalių. Minimalistiniam kambariui būdinga kuo daugiau laisvo ploto ir apgalvoti daiktų laikymo sprendimai. Taip užtikrinama, kad niekas neatitrauktų dėmesio nuo vieno svarbiausio jo akcento – įdomios kambario struktūros, minkšto vilnonio kilimo ar vieno puikaus meno kūrinio.
– Maksimalizmo tendencija visai priešinga – tai šlovinga gausa. Šis stilius apima visko daug, bet, svarbiausia, čia nėra chaoso. Stiliaus pagrindą sudaro ryškios spalvos, prabangūs audiniai ir raštai, kurie tiktų net karalių rūmuose. Visgi reikėtų nepamiršti trijų gerų dalykų taisyklės: kambaryje užteks trijų, daugiausia keturių spalvų, ypatingą dėmesį skiriant prabangioms detalėms, raštams, tekstūroms ir originaliems interjero elementams.
– „Padėvėta“ elegancija arba „nušiurusi“ prabanga tam tikra prasme yra maksimalizmo giminaitė, įkūnijanti praėjusių laikų šlovę. Norėdami sukurti tokį stilių, naujus daiktus derinkite su sendaikčių turgaus lobiais, ieškokite aksesuarų, baldų, šviestuvų ir veidrodžių, kurie nevisiškai restauruoti, bet „su charakteriu“, nevenkite išblukusių spalvų ir išblukusių audinių.
– Pramoninis stilius – tai lyg antrasis palėpių ir sandėlių „aš“. Būtina sąlyga jam yra pati erdvė: aukštos lubos, dideli langai, erdvumas, atviros komunikacijos, tvirta konstrukcija. Pramoniniai elementai čia derinami su minkštais baldais ir puriais kilimais, medis ir oda „draugauja“ su metalu ir betonu, tačiau charakterio patalpai suteikia išraiškingos tekstūros, lakoniškos ir paprastos formos, didelio formato meno kūriniai, kelio ženklai ar gatvės meno elementai – grafičiai ir ženklai.
– XX a. vidurio modernizmas – tai draugiškas XX a. ketvirtojo–aštuntojo dešimtmečių laikotarpio dvelksmas, apimantis ir Bauhauzo judėjimą. Jam būdingos švarios linijos, aptakios, natūralios kreivės, elegantiška spalvų gama, mediniai baldai ir elementai, kurie tuo metu buvo naujovė, t. y. plastikas, fanera, stiklas bei metalas.
Keletas praktinių patarimų, kaip išlaikyti pasirinktą kryptį
Atminkite, tai jūsų namai. Interjero dizaine nėra geležinių taisyklių. Taip, yra įvairių stilių ir naudingų gairių, galima padaryti klaidų, tačiau kas galėtų uždrausti jums kurti savo stilių?
Prieš atlikdami radikalius pakeitimus – išbandykite. Ši taisyklė visų pirma taikytina sienos ar grindų spalvai. Spalvos labai priklauso nuo apšvietimo, todėl nedažykite visos sienos iš karto, nusipirkite dažų pavyzdį ir nudažykite maždaug A2 formato lapo plotą, kad pamatytumėte, kaip natūrali šviesa ir elektrinis apšvietimas veikia spalvos toną. Tas pats pasakytina ir apie plyteles bei tapetus – iš karto nepirkite didelių ritinių ar visų reikiamų plytelių, paprašykite atraižų, pritvirtinkite jas ant sienos ir pagalvokite, ar tikrai reikia būtent to.
Visa, kas nauja, yra gerai pamiršta sena. Interjerą lengviau kurti tuščiame kambaryje, bet galbūt norėsite suteikti naujos gyvybės jau apstatytam kambariui – tokiu atveju greičiausiai teks padirbėti tiek su sena sofa, tiek su kilimu. Pajauskite savo kambarį! Gal pakaks minimalių patobulinimų? Gal jus įkvėps kuri nors kilimo spalva? O gal pakaktų tiesiog naujai aptraukti seną gerą sofą? Leiskite seniems daiktams prabilti naujai!
Atsižvelkite į dydį. Maži baldai dideliame kambaryje tiesiog išnyks, o pernelyg masyvi lova mažame kambaryje viską užgoš. Tačiau ir mažame kambaryje turėtų būti koks nors vienas pagrindinis akcentas, pavyzdžiui, įspūdingas lovos galvūgalis. Didelių ir mažų baldų pusiausvyra suteiks aplinkai patrauklumo.
Neskubėkite. Nepirkite visko, kas pirmiausia patraukia žvilgsnį, vien tik todėl, kad jums to reikia. Skirkite laiko ir ieškokite dalykų, kurie jums tikrai patinka. Neapsiribokite tuo, ką šiuo metu galima įsigyti parduotuvėje, jei tai neatitinka jūsų svajonių.
Prieš kirpdami septynis kartus pamatuokite. Matuokite ir matuokite. Nesvarbu, ar tai užuolaidos, žaliuzės, kilimai ar spinta, įsitikinkite, kad išmatavote teisingai. Ištaisyti klaidą bus brangu ir ne taip paprasta, o kartais ir visai neįmanoma.
Kurkite gyvenamąją aplinką su malonumu! Į būsto apstatymą nereikėtų žiūrėti pernelyg rimtai. Puoškite jį išradingai ir džiugiai! Didžiausią džiaugsmą teikia mažiausi interjero elementai – tekstilė, puošybos detalės, kambariniai augalai. Paprastai jie būna tarsi vyšnaitė ant torto, nes juos lengviau priderinti prie bendros kambario formos, o ne prie kitų kambarių sofos pagalvių – nors niekas nedraudžia elgtis ir taip. Jūsų namai – jūsų taisyklės!