Naršyklės įspėjimo tekstas

Namų valymas kaip bendra ir smagi šeimos veikla. Patarimai tėvams

Norint, kad būtų malonu laiką leisti namuose ir kad tai tikrai būtų šeimos ramybės uostas, labai svarbu, kad jis būtų tvarkingas. Į namų priežiūrą dažnai įeina indų plovimas, daiktų tvarkymas, kambario šlavimas, drabužių lankstymas ir pan. Darbų sąrašas gali atrodyti be galo ilgas, bet galime įgyvendinti jį šiek tiek lengviau ir smagiau! Nors dauguma namų ruošos darbų paprastai tenka tėvams, bet mes siūlome įtraukti visą šeimą ir paversti tai įdomia ir efektyvia veikla. Dalinamės "Bonava Lietuva" ekspertų rekomendacijomis, kaip valymą namuose paversti bendra ir smagia šeimos veikla.

Valytinų patalpų ir kitų plotų identifikavimas

Pirmasis valymo proceso žingsnis yra nustatyti tas būsto vietas ir plotus, kuriuos reikia valyti. Svarbu identifikuoti ne tik pačius kambarius – virtuvę, gyvenamuosius kambarius, vonios kambarį ir pan., bet ir juose esančius daiktus, kurie yra būtini tvarkos įgyvendinimui – spintelę, komodą, lentynas, veidrodžius, langus ir kt. Tai padės planuoti darbus, nustatyti laiką, reikalingą namams valyti, ir įvesti aiškumą, kokių valymų priemonių reikės bei kuo dar papildomai reikia pasirūpinti. Kai tai bus padaryta, bus pats laikas įtraukti vaikus! Jei trūksta valymo priemonės, kartu sudarykite sąrašą, eikite į parduotuvę ir leiskite vaikams rasti viską, ko reikės. Grįžę namo, kartu vėl apsvarstykite, ką reikia padaryti. Paruoškite būtinų valymo priemonių "krepšius".

Atsakomybės ir užduočių pasidalijimas

Kad darbas vyktų sklandžiai, o padėjėjai netrukdytų vienas kitam, paskirstykite atsakomybę ir užduotis, kurias reikia atlikti prieš pradedant darbą. Tam, kad mažesni ir didesni padėjėjai išsiugdytų atsakomybės jausmą ir sukurtų tikrą džiaugsmą paskirtame darbe, leiskite jiems patiems pasirinkti, ką daryti – nuo patalpų pasirinkimo iki konkrečių plotų, paviršių ir objektų. Jei vaikas yra didesnis, patikėkite jam viso kambario išvalymą, jei jis mažesnis - geriau būtų patikėti konkrečią vietą, kurią jis gali sutvarkyti tam tikrame kambaryje ar visuose kambariuose, pavyzdžiui, nuvalyti stalviršį, valyti veidrodžius ir pan. Jaunesniems vaikams reikia aiškių nurodymų – paprašykite jų ne "sutvarkyti kambarį", o pasakyti, ko tiksliai tikitės, pavyzdžiui, sudėti žaislus į dėžutę, nušluostyti stalą skudurėliu ir pan.

Žaidimo elementų įtraukimas

Namų valymas tikrai gali būti ir smagus šeimos užsiėmimas, apimantis įvairius pramogų ir žaidimų elementus. Tapkite supermenų komanda, kurios misija yra sutvarkyti spintą ar plauti indus; įgyvendinti konkrečias tarsi varžybines užduotis, pavyzdžiui, atlikti darbą kuo greičiau arba tam tikru laiku; po valymo įvardinkite nugalėtoją ir apdovanokite geriausius dalyvius skanėstu ar savarankiškai pagamintu medaliu.

Muzika taip pat gali tapti puikiu žaidimo elementu – staiga nutilus muzikai visiems tenka sustingti, tuo metu vyriausiasis komandos vadovas atidžiai apžiūri, kas jau padaryta; kai tik muzika vėl pradeda groti – visi dirba toliau.  Paslėpkite mažas staigmenas ant drabužių ar žaislų kalno, kad darbštus darbuotojas būtų labiau suinteresuotas įvesti tvarką, įgyti džiaugsmo ir patirti netikėtumo akimirkų.

Taip pat nepamirškite apie edukacinius elementus, pavyzdžiui, patikėkite vaikui sutvarkyti dubenis pagal dydį arba surinkti drabužius pagal spalvas ir pan. Kiekvienas iš mūsų tikrai žino tam tikrą žaidimą ar kūrybinę veiklą, kurios elementus reikia įgyvendinti tvarkant savo namus. Nors tai šiek tiek vaikiška, svarbiausia, kad būtų labai smagu!

Tvarkos palaikymas kasdien

Tam, kad būstas būtų švarus kasdien, o bendras valymas būtų reikalingas kuo rečiau, svarbu susitvarkyti ir, jei įmanoma, paskirstyti atsakomybę ir kasdieniame gyvenime. Pavyzdžiui, aptarkite, kur viskas turėtų būti ir sudarykite darbų tvarkaraštį. Kad būtų smagiau, kiekvieną dieną ar kas antrą dieną kiekvienas šeimos narys turi atlikti vis kitą užduotį.

Pristatykite namų valymo pareigas ir kiekvienam namo gyventojui paskirkite jas tam tikram laikui, pavyzdžiui, "indų prižiūrėtojas" – indų nuo stalo nurinkimas ir indų plovimas; "grindų poliravimo ekspertas" - valo ir plauna grindis; "žaislų stebėtojas" – prižiūri ir rūpinasi, kad kiekvieną naktį žaislai atsidurtų savo vietoje ir pan. Atminkite, kad šiuos darbus nebūtinai turi atlikti vienas - už konkrečius darbus atsakingas asmuo gali saugiai pakviesti kitus padėti.

Jei norite, taip pat galite sukurti apdovanojimų sistemą, kad paįvairintumėte savo kasdienybę, pavyzdžiui, padovanokite vaikams specialius lipdukus ar žetonus už gerai atliktą darbą, o už tam tikrą lipdukų skaičių jūsų vaikas turi galimybę gauti prizą.

Rūpinimasis savo namais nebūtinai yra vieno žmogaus atsakomybė – šiek tiek išradingumo, daugiau smagių elementų ir namų valymas gali tapti smagia, linksma, edukacine ir darnia šeimos veikla. Be to, įdėjus pastangų, tikėtina, kad vaikai vis labiau vertins tvarką ir atsakomybę už jos palaikymą ateityje.

Titulinės nuotraukos šaltinis: pexels.com